Alıştırma Dönemi

When Your Child Needs Glasses

Alıştırma Dönemi

Okula alışma dönemi ailelerin ve çocukların en zorlandıkları dönemdir. Çünkü her iki taraf da birbirinden ayrılmak istemez. Genellikle zorlanan taraf yetişkinlerdir. Çocukların uyumu daha kolay olmakla beraber, okul algısını lekelememeye dikkat edilmeli çocuğa hassas yaklaşılmalıdır. Bu dönem çocuğun okuldaki öğretmenine güven duymasına kadar sürecektir ve yeterli süre çocuktan çocuğa değişmektedir.

 Anne ve babanın olmadığı okulda çocuğun kendini güvende hissettiği, bağlandığı ilişkilerin olması bir zorunluluk ancak bu ilişkilerin güvenli hale gelmesinin bir sürece ihtiyaç duyduğu da unutulmamalıdır. Çocuk ve öğretmeni arasında ki bu bağı oluştururken Gülen Dünya Çocuk Evi’nde Berlin Modeli kullanılır. Berlin Modeli, Gülen Dünya Çocuk Evi’nde ilk kez başlayacak olan çocuğun okula alışma döneminde, okula sağlıklı bir şekilde uyum sağlaması için başvurulan modeldir.

Ailen çocuğun bulunacağı sınıfa girmesini istemeyiz. Çünkü çocuk annenin veya babanın sınıfın bir parçası olabileceğini hissederse bunu istemeye devam eder. Mümkün olduğu kadar sınıf dışında ve sonraki aşamada okul dışında beklemek çocuğun alışma sürecini hızlandıracaktır.

Tüm Bunların dışında ebeveynin kaygı durumu da oldukça önemlidir. Yüksek kaygı durumu çocuk tarafından kolaylıkla fark edilerek kopyalanır ve sizin kaygılarınızı yaşamaya başlarlar. Bu, okula alışma döneminde ki en zorlu engeldir. Okul ile ilgili kaygılarınızı, eleştirilerinizi çocuklarınızın yanında konuşmayınız. Sizler için basit ama dillendirip unutacağınız bir konuyu çocuğunuz için aşılması oldukça güç bir sorun haline dönüştürebilirsiniz. Unutmayın onun okulu sevmesini istiyoruz. Her şeyden önce okulumuza ve eğitmenlerimize güvendiyseniz kaygılarınızı dizginleyerek sakin olmaya çalışın. Ekibimiz siz ve çocuğunuz için en doğru olanı yapıyor olacaktır. Sizi her süreçten bilgi sahibi yapacak işler rutine girene kadar sürekli bilgi akışı sağlanacaktır.

Okulun özellikle ilk günleri sevdiği bir oyuncağı yanında götürmesi çocuğunuzun kendini yalnız hissetmemesine yardımcı olacaktır. Tüm Bunlar onun kendini güvende ve rahat hissetmesini sağlayacaktır.